top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFeyza ATEŞ

Senin Vücut Tipin Hangisi?

Güncelleme tarihi: 11 Haz 2021

Vücut tipimizin nasıl olduğunu kendi aramızda sık sık konuşuruz, kilo alma bölgelerimizden yakınırız, derdimize çare ararız şöyle mi diyet yapsam böyle mi egzersizler yapsam da inceltsem sorunlu bölgemi diye


Her kişinin vücut tipi birbirinden farklıdır, böyle olunca da kilo alma ve kilo verme dönemlerinde de istenen vücut tipine ulaşmakta zorlanır, kilo versek bile hayal ettiğimiz vücuda kavuşamamış olabiliriz.


Ama size şunu söyleyeyim ki bölgesel olarak kilo vermeyi kesin olarak sağlayabilecek mucizevi bir diyet yok . Yani göbek eritme diyetleri, basen eritme kürleri hepsi birer hikaye aslında. Vücudumuzun nasıl şekilleneceği genetik kodlarımızda kayıtlı ve kilo verirken vücuttaki yağ hücrelerinin tamamı hacim kaybederek küçülür, kilo verme sadece bir bölgeden gerçekleşmez.


Yapabileceğimiz en mantıklı uygulama ise hedefe yönelik sağlıklı beslenme ve uygun antrenman planı .


Elma tipi vücutta yağlanma genel olarak karın bölgesindedir, kollar ve bacaklar gövdeye göre daha ince olur. Yağlanma bel çevresinde olduğundan diyabet, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara yakalanma riski daha fazladır. Bu vücut tipine sahipseniz insülin direnci riski yüksek olduğundan kesinlikle tatlı veya tuzlu unlu, hamurişi ve basit şeker içeren besinlerden uzak durmalı, şekerli asitli içecekleri hayatınızdan çıkarmalı ve minimum miktarda kafein almalısınız. Yürüyüş, pilates ve yüzme gibi egzersizler tercih edilebilir.


Armut tipi vücutta yağlanma vücudun kalça ve basen bölgesindedir. Armut tipi vücut ise hastalık riski açısından daha avantajlı olabilir. Bu vücut tipine sahip kişilerin yağlı süt ve süt ürünlerini diyetlerinden çıkarması, diyetten alınan yağ miktarını azaltması ve bol lifli gıdalara yönelmesi gerekiyor. Egzersiz olarak bisiklet, koşu gibi kardiyo antrenmanlar ve bacak egzersizleri iyi gelecektir.


Peki sizin vücut tipiniz hangi şekilde yağlanmaya daha çok yatkın elma mı armut mu? Yoksa tıpkı kum saati gibi dengeli bir vücuda sahip şanslılardan mısınız?.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page